e-Fatura Nedir?

Kelime anlamı elektronik fatura olan e-Fatura, faturalarınızı gönderip alabileceğiniz, saklayabileceğiniz ve dijital olarak görüntüleyebileceğiniz, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip güvenli bir sistemdir. Yasal düzenlemelerle belirlenmiş bir format ile standart hale getirilmiş, değiştirilemezliği mali mühürle ve zaman damgası ile garantilenmiştir. Fatura tarafları arasında, zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. Kısacası alışılmış olan basılı faturaların aksine elektronik cihazlarınızı kullanarak işlerinizi kolaylaştırmayı ve iş yükünü azaltmayı hedefler.

e-Arşiv Fatura Ne Demek?

e-Arşiv fatura, 433 numaralı Vergi Usul Kanunu ile belirlenmiş olan standartlara uygun şekilde hazırlanan ve muhafaza edilen faturaların dijital ortamda saklanmasını ifade eder. e-Arşiv kullanıcısı olmak için e-fatura kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Uyumsoft güvencesi ile kullanabileceğiniz e-arşiv faturaları sayesinde belge ve raporları güvenle saklayabilirsiniz. Bu sayede basım maliyeti, gönderim maliyeti ya da arşiv maliyetleri de ödemeniz gerekmez. Bunun yanı sıra faturaların ibrazı da en hızlı şekilde tamamlanmaktadır. Özellikle otomatik veri kaydı olduğu için hata riski sıfıra yakındır. Faturaların kaybolması gibi riskler de ortadan kalkar. Bunun yanı sıra Uyumsoft aracılığı ile geçebileceğiniz e-arşiv fatura sistemleri sayesinde gelen ve giden bütün faturalarınızı elektronik ortamda, güvenli şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bu sisteme dilerseniz kendi bilgi işlem sistemleriniz üzerinden dilerseniz de özel entegre aracılığı olan Uyumsoft ile geçebilirsiniz.

Fatura ve e-Fatura Farkı Nedir?

e-Fatura dijital ortamda en gerekli sistemlerin başında gelir. Hukuki bir niteliği bulunan e-fatura sisteminde faturalar internet ortamında gönderilir ve alınır. Veri formatı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenmiştir. Uyumsoft aracılığı ile e-fatura sistemine geçen tüm mükellefler, kağıt fatura kesme, kargolama gibi masraflardan ve kaybolma riskinden kurtulmuş olur. Bunun yanı sıra saatlerce arşivinizde fatura aramaktan da vazgeçerek, hızlı ve güvenli şekilde işlem yapabilirsiniz. Her sene binlerce ağaç kesilmesini engelleyen e-fatura sistemleri sayesinde kağıt ve kargo maliyetlerini şirketiniz için daha faydalı şekilde kullanabilirsiniz.

İrsaliyeli Fatura Ne Demek?

Uyumsoft mali mühür onaylı e-fatura uygulaması Özel Entegrasyon ve Saklama Hizmet Sağlayıcısı olarak hizmet vermektedir. e-İrsaliye kağıt üzerinde düzenlenen sevk irsaliyesi belgesi yerine elektronik ortamda düzenlenen belgedir. Bu belgeler elektronik ortamda alıcısına iletilen ve muhafaza edilen elektronik bir belgedir. Dijital ortamda düzenlenen irsaliyeler, kağıt irsaliye belgeleri gibi hukuki nitelikleri taşımaktadır. Bunun ötesinde, kağıt formundan farklı olarak malı taşıyan aracın plaka bilgisi ve şoförün kimlik belgelerini de kapsamaktadır. Uyumsoft bu hizmeti verebilmek için GİB’den özel olarak izin almış bir firma olmakla beraber, Uyumsoft aracılığı ile alacağınız e-irsaliye çözümlerini hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

e-Fatura ile ilgili düzenlemeler ve standartlar hakkında www.efatura.gov.tr  internet adresinden bilgi edinebilirsiniz.

E-Fatura Hakkında Detaylı Bilgi

Sizi Arayalım

call-2

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.