e-Arşiv

e-Arşiv Nedir?

e-Arşiv, gelir idaresi tarafından ortaya konulan kurallar çerçevesinde kalarak faturaların elektronik ortam üzerinden düzenlenmesi, faturaların elektronik ortam üzerinden saklanması, ibraz ve raporlamaya ilişkin verileri kapsayan uygulamanın adıdır. e-Arşiv faturası da faturaların elektronik ortamda bu uygulama üzerinden düzenlenerek müşterilere iletilmesidir.

 

509 Sıra No’lu VUK Genel Tebliği’ne göre e-Fatura uygulamasına dahil olan herkes artık e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.

Tebliğe ulaşmak için: https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/mevzuatek/vukteb509.pdf

e-Arşiv kimler kullanabilir?

e-Fatura ve e-Arşiv fatura ayrımında, alıcı firma e-Fatura mükellefi ise e-Fatura, değil ise e-arşiv fatura kesilmesi gerekiyor.

e-Fatura geçişi tamamlandıktan sonra 7 gün süre ile kağıt fatura kesmeye devam edilebilir.

e-Arşiv geçişi tamamlandıktan sonra, artık kağıt fatura düzenlenmeyecektir.

e-Fatura zorunluluk kapsamındaki mükellefler, e-Defter’e geçmek zorundadırlar.

e-Arşiv mükellefi olduysanız, e-Fatura mükellefi olmayan bir müşterinize, e-Arşiv fatura göndermelisiniz. e-Arşiv kullanmıyorsanız, kağıt fatura düzenleyeceksiniz.

e-arsiv

Neden i-Donusum e-Arşiv?

e-Arşiv sistemi, kesilen tüm fatura ve irsaliyelerin dijital ortamdan gönderilmesi ve muhafaza edilmesidir. e-Arşiv sistemi, e-Fatura sistemini kullanan tüm firmalar ve kullanıcılar için en hızlı, güvenli ve ekonomik sistemdir. e-Arşiv sistemi ile kağıt masrafı ve ödemesi olmadan faturalarınızı gönderebilir ve saklayabilirsiniz. i-Donusum aracılığı ile e-Arşiv sistemine kayıt olabilirsiniz. 10 sene boyunca tüm faturalarınız banka kasası güvenliğinde muhafaza edilecektir. Bunun yanı sıra e-Arşiv sistemi sayesinde depolanırken, aynı zamanda ibraz edebilir ve raporlayabilirsiniz. Bütün bu işlemleri en hızlı ve en güvenilir şekilde yapmak için i-Donusum e-Arşiv sistemine geçebilirsiniz. i-Donusum aracılığı ile kullanabileceğiniz e-Arşiv sistemi ile tüm faturalarınızı e-Fatura mükellefi olmayan firmalara ve son kullanıcıya güvenli şekilde gönderebilirsiniz. Öte yandan i-Donusum e-Arşiv sayesinde bütün belgelerinizi şablon şeklinde düzenleyebilirsiniz.

Bu özelliği ile  faturalarınıza şirketinizin kampanyalarını da fatura tasarımlarına ekleyebilirsiniz. Bu sayede de reklam maliyetlerinde tasarruf elde edebilirsiniz. Öte yandan i-Donusum e-Arşiv sayesinde muhasebe süreçlerinizi de hızlandırma şansı da bulabilirsiniz. Bu sayede fatura işlemlerinde meydana gelebilecek hata oranlarının düşmesini sağlayarak şirket sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

i-Donusum e-Arşiv Avantajları

İ-donusum e-Arşiv sistemi ile tüm işlemleri yasal çerçevede tamamlayabilirsiniz. Oldukça hızlı, kolay ve en güvenilir şekilde faturalarını gönderebilir ve saklayabilirsiniz. i-Donusum e-Arşiv uygulaması sayesinde faturalarınızın depolayarak ihtiyaç duyduğunuzda kısa sürede bulabilirsiniz. i-Donusum e-Arşiv uygulaması ile beraber faturalarınızı 10 sene boyunca saklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra ibraz ve rapor gibi birçok avantajdan da faydalanabilirsiniz. Bu sayede hem zamandan hem de depolama alanlarından da kazanarak şirket verimini arttırabilirsiniz.  e-Fatura sistemine geçtikten sonra artık kağıt fatura düzenlemede yaşanan vakit kaybından kurtulabilirsiniz.  i-Donusum e-Arşiv uygulaması; e-Fatura kapsamında hizmet vermektedir. Bu kapsam dışında kalan firmalar ile nihai tüketicilere e-Fatura düzenlemesini, ikinci nüshasının elektronik olarak korunmasını ve ibraz edilmesini de destek olmaktadır. Bir diğer önemli avantajı de i-Donusum aracılığı ile verilere en hızlı şekilde ulaşabilmenizdir. Geriye dönük fatura sorgulama aşamalarında zaman kaybetmemeniz ile beraber gelen ve giden fatura kaybını da bu şekilde engelleyebilir ve şirket verimini arttırabilirsiniz.

e-Arşiv Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

e-Arşiv Nedir?

e-Arşiv, gelir idaresi tarafından ortaya konulan kurallar çerçevesinde kalarak faturaların elektronik ortam üzerinden düzenlenmesi, faturaların elektronik ortam üzerinden saklanması, ibraz ve raporlamaya ilişkin verileri kapsayan uygulamanın adıdır. e-Arşiv faturası da faturaların elektronik ortamda bu uygulama üzerinden düzenlenerek müşterilere iletilmesidir.

e-Arşive Geçmenin Maliyeti Nedir?

Bilindiği üzere, internet üzerinden yaptığı cirosunda 5 milyon TL nin üzerinde ciro yapanlar, e-Arşiv faturaya geçme zorunlu hale getirilmişti. e-Arşiv fatura kullanımının zorunlu hale gelmesiyle birlikte, son tüketicilerin hayatlarına daha fazla e-Arşiv faturası girmeye başladı. Sunduğu maliyet tasarrufu ve çevreye olan katkısı gibi birçok avantajlardan dolayı birçok şirket, e-Arşiv faturaya gönüllü olarak geçiş yapmaya devam etmektedirler. Firmalar, oluşturdukları e-Arşiv sayısına göre, özel entegratörlere bir hizmet bedeli ödemektedirler. Bu konuda özel entegratörlerden fiyat bilgisi alarak, kararlarını vermektedirler.

e-Arşiv Hangi Yöntemlerle Kesilebilir?

Mükellefler e-Arşiv faturalarını, kendi bilgi işlem sistemlerini GİB sistemine entegre ederek veya GİB Portalı aracılığıyla veya özel entegratörlerin bilgi işlem sistemleri aracılığıyla yapmaktadırlar.

e-Arşive Geçiş Yaptıktan Sonra Kağıt Fatura Kesilebilir Mi?

e-Fatura geçişi tamamlandıktan sonra 7 gün süre ile kağıt fatura kesmeye devam edilebilir. e-Arşiv geçişi tamamlandıktan sonra, artık kağıt fatura düzenlenmeyecektir.

Sizi Arayalım

call-2

Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.
En kısa sürede uzman ekiplerimiz size dönüş yapacaktır.