Ankara’nın sanayileşmesi OSTİM’le başladı. 1967 yılında kendi imkanlarıyla kooperatifleşerek bir araya gelen üreticiler, bugünün büyük firmalarını bünyesinden çıkardı. Ankara sanayisinin öncüleri, büyükleri OSTİM’den yükseldi. OSTİM, OSB Yönetim Sistemi (Üye takip, elektrik takip sistemleri ve maliyetlendirilmesi, muhasebe sistemi, BI vd) ile e-Fatura, e-Defter gibi ticaretin i-Dönüşüm projelerinde, ülkemizin lider entegratörü Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ firmasıyla işbirliği yaptı.

ostim-pdf

OSTİM, başkent Ankara’da, 5 milyon metrekarede, 17 ana sektörde, 139 iş kolunda, onbinlerce farklı ürün, 5 bin 200 işletme, 60 bin çalışanıyla bir sanayi kentidir. Ankara’daki 17 üniversite, 6 teknopark, 5 sanayi bölgesi, onbinlerce işletme ve yüzbinden fazla profesyonelle yeni bir kalkınma ekosistemi olan OSTİM, çağın gereklerine uygun altyapı, işbirliği ve dış tedariğe elverişli üstyapı unsurlarıyla rekabetçi ve yenilikçi projelerin bir parçası olmak isteyen yatırımcılara fırsatlar sunmaktadır. Farklı sektörlerde yedek parça ve yan sanayi imalatından komple endüstriyel tesis kurulumuna kadar çok geniş yelpazede faaliyet gösteren, esnek imalat yeteneğine sahip işletmeleriyle Türkiye’nin en büyük tedarik merkezidir.

Türkiye’deki başarısını kanıtlayan ve uluslararası alanda örnek gösterilen, tasarımından üretimine kadar birçok milli projenin ana aktörlerinden biri durumunda olan OSTİM; bilgi ve tecrübelerini Orta Doğu, Afrika, Orta Asya ve Balkanlar başta olmak üzere tüm dünya ile paylaşmaktadır.

OSTİM, 6 ayrı sektörde kümelenme modelinin en başarılı örneklerini sergilemektedir. Kümelenme çalışmaları, ulusal ve uluslararası rekabette OSTİM’e ve küme üyesi firmalara ivme kazandırmaktadır. Bu sayede, yüksek nitelikli KOBİ’ler, üniversiteler, kamu ve sivil toplum kuruluşları gibi değer zinciri oluşturan paydaşlarla ortak bir vizyonda buluşmaktadır. Küme başlıkları şunlardır: 1.OSTİM İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi, 2.OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi, 3.OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, 4.OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi, 5.OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi, 6.Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi’dir.

OSTİM, üniversite-sanayi işbirliğine inanıyor. Ankara’daki hemen hemen bütün üniversitelerle işbirliği yapmaya çalışıyor. Sanayinin geliştirilmesi için stratejik ilerlemeyi gerçekleştiriyor. Rüzgar tribünü, raylı sistem, metro, güneş enerjisi sistemleri gibi alanlarda gelişmek ve ilerlemek için çaba gösteriyor.

“OSTİM’de bu işi; Uyumsoft ile yapmasaydık, başaramazdık”

Uyumsoft AŞ’nin, OSTİM’de başarılı bir projeye imza attığını kaydeden OSTİM OSB Bilgi ve İletişim Teknolojileri Müdürü Mustafa Aktaş, “OSTİM OSB’de bu işi; Uyumsoft ile yapmasaydık, başaramazdık. Tüm iş sürecimizi Uyumsoft üzerinden yaptığımız için, OSTİM’i anlık ve doğru verilerle yönetiyoruz. Uyumsoft BI (iş zekası) sayesinde, etkin ve stratejik kararlarımızı alıyoruz” dedi.

OSTİM OSB projesinin hayata geçirilmesinde Uyumsoft ekibinin büyük emek ve katkılarının olduğunu anlatan Mustafa Aktaş, şunları söyledi:

“Tecrübeli ve deneyimli Uyumsoft ekibinin, projemizin hayata geçmesinde büyük emek ve katkıları oldu. Mesela, OSB’deki bir firmanın, işyeri adresi 19 farklı şekilde yazılmıştı. Önce, bunun gibi çeşitli konularda, tüm üyelerimize ait verileri düzenledik. Ardından, Uyumsoft OSB projesini 10 ayda tamamlayarak, uygulamaya aldık. Bugün OSTİM OSB’nin tüm iş süreci, Uyumsoft programı üzerinden yönetiliyor. Yönetim kurulumuzda OSTİM OSB’yi, cep telefonlarından BI üzerinden gelen raporlar ile takip ediyor. Bilindiği üzere, OSTİM OSB olarak, 4562 Sayılı OSB Kanununa göre; üyelerimize elektrik, doğalgaz satışı yapıyoruz; imar ve inşaat izinleri veriyoruz; çevre- temizlik- güvenlik hizmetlerini sağlıyoruz, işyeri açma izinlerini yapıyoruz” diye konuştu. e-Fatura, e-Defter gibi i-Dönüşüm süreçlerini de Uyumsoft ile yönettiklerini kaydeden Mustafa Aktaş, “OSTİM OSB’de, Uyumsoft haricinde hiçbir programı kullanmayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.