e-Defter Soru – Cevap

ppt-icon

Uyumsoft ile e-Deftere geçmek için ne yapmalıyım?

e-defter uygulamasına geçmek için Uyumsoft ile anlaşıp başkanlığın //www.edefter.gov.tr/basvuru.html adresindeki canlı ortama geçiş için açılan başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu formu doldururken dikkat etmeniz gereken husus ise uyumlu yazılım için açılan combo-box alanında Uyumsoft e-Defter seçeneğini tercih etmenizdir. Bir diğer önemli husus ise, Mersis bilgilerinizin güncel olduğundan emin olunuz.

E-Defter uygulamasına ne zaman başvurmalıyım?

En geç 2014 Aralık ayı içerisinde başvurup 01.01.2015 tarihi itibariyle kullanıma başlamanız gerekmektedir. Özel hesap dönemine tabi iseniz en geç 2014 Kasım ayı içerisinde başvurup 01.12.2014 tarihi itibariyle e-defter oluşturmaya başlamanız gerekmektedir.

Mali mührün e-Defter için önemi nedir ve Yedek Mali Mühre İhtiyaç var mıdır?

Aylık oluşturduğunuz defterleri GİB sistemine gönderirken firmanıza ait mali mühür ile imzalamanız gerekmektedir. Uyumsoft bağımsız platform sistemi client/side da imzalamayı desteklemektedir. E-fatura kapsamında temin etmiş olduğunuz mali mührü e-defter uygulamasında da kullanılabilirsiniz. E-defter için ayrıca bir mali mühür temin etmenize gerek yoktur.

Yazılımım e-Defter Uyumlumu? Uyumlu değilse ne yapmam gerekir?

Yazılımınız e-deftere uyumluluk kontrolünü www.edefter.gov.tr adresinde yapabilirsiniz.

Yazılımınızın e-defter ile uyumluluk onayına gerek olmaksızın, Uyumsoft bağımsız platform ürünü ile kullandığınız programdan alınana kaynak veri ile e-defterleri istenilen XBRL formatında oluşturabilir, imzalanabilir zaman damgası kullanabilir ve saklayabilirsiniz.

e-Defter Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın belirtmiş olduğu format ve standarda uygun şekilde yevmiye ve kebir defterlerinin aylık olarak oluşturulması ve bu defterlerden oluşturulan beratların başkanlığın sistemine gönderilmesi ve GİB tarafından imzalanan beratın ilgili defter ile saklanmasını ifade eden uygulama bütünüdür.

e-Defter beratı nedir ?

Sistem tarafından Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’na gönderilmek üzere yüklenmiş kaynak dosya içerisinden üretilen mükellef bilgisi, muhasebeci bilgisi, berata kaynaklık edecek defterin dönemi ve hangi defter olduğu bilgisi ve berata konu olan defterin imza değerini içeren bir belgedir.

E-Deftere geçmek ne kadar sürer?

Gelir İdaresi Başkanlığı’na başvuruda bulunduktan sizin belirtmiş olduğunuz iletişim bilgisine geri dönüş sağlanacak ve hangi tarihte itibaren e-defter oluşturabileceğiniz bilgisi verilecektir. Kullanım tarihleriniz başlaması ile Uyumsoft tarafında canlı kullanıma geçebilirsiniz.

Maliyeti nedir?

Uyumsoft e-defter geçiş kampanyaları ile bakım vs. mahkum olmadan maliyet avantajlarını değerlendirerek e-defter entegre olabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) portal geçiş kampanyası kapsamında, e-faturada GİB portal kullanıcıları için e-fatura 2015 yılına kadar e-defter ise 2016 yılına kadar ücretsiz olarak mükelleflerin hizmetine sunulmuştur. Kampanya detayları için www.uyumsoft.com.tr ile iletişime geçebilirsiniz.

E-defter mükellefleri kimlerdir ?

E-fatura kapsamına dahil olan tüm firmalar, e-defter mükellefi olarak sayılmışlardır.

Zaman damgası nedir? e-defter kapsamında temin etmek zorunda mıyım?

Bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği, alındığı ve/veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından doğrulama kaydıdır.

Zaman Damgaları belli bir verinin belirtilen bir tarihte var olduğunu kanıtlarlar.

Uyumsoft e-defter sisteminde, zaman damgası gömülü olarak bulunmaktadır. Bu sebeple, ayrıca mükellef tarafından temin edilmesine gerek bulunmamaktadır.

 

Türkiye’nin Lider Kurumsal İş Sistemleri Firması
e-Fatura
Bir performans merkezi olarak Uyumsoft
i-Dönüşüm Merkezi
ERP İş Sistemleri
e-Fatura Entegratörü