Başkent Üniversitesi Hastanesi; e-Fatura, e-Defter gibi ticaretin e-Dönüşüm projelerinde, ülkemizin lider entegratörü Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri AŞ ile işbirliği yaptı.

Baskent-PDF
Başkent Üniversitesi Hastanesi, ülkemizin ilk vakıf üniversitesi tıp fakültesi olarak, Tıp Profesörü Mehmet Haberal tarafından kuruldu. Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın, ülkemiz tıp tarihine geçen başarı öyküsüne kısa bir yolculuk yapalım. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1967 yılında mezun olan Prof. Dr. Mehmet Haberal, mezuniyet sonrası eğitimine aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında asistan olarak başladı ve 1971 yılında uzmanlık eğitimini tamamladı. O yıllarda dünyada “transplantasyon” gündemdeydi ve Dr. Haberal bu alanda da uzmanlaştı. 3 Kasım 1975 tarihinde, canlı vericiden Türkiye’de ilk başarılı böbrek transplantasyonunu gerçekleştirdi. Bu arada, Hacettepe’de Yanık Tedavi Merkezi’ni kurdu. 1970’li yıllar, Türkiye’de ekonomik zorlukların belirgin olduğu yıllardı. Kronik böbrek hastaları için değil merkez kurmak, diyaliz makinesi bulmak bile zor bir işti.

baskent-1-600

Dr. Haberal 10 Ekim 1978 tarihinde Eurotransplant aracılığı ile sağlanan kadavra böbrek ile, Türkiye’deki kadavradan ilk başarılı böbrek transplantasyonunu gerçekleştirdi. Dr. Haberal, 1980 yılında Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı’nı kurdu. Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı, 12 Mart 1982’de Ankara’da ilk özel hemodiyaliz merkezini kurdu. Bu merkez, 1985 yılında, Türk Organ Transplantasyon ve Yanık Tedavi Vakfı’nın Ankara Hastanesi’ne dönüştü. Bu gelişmeleri Şubat 1986’da kurulan İstanbul Diyaliz Merkezi takip etti. 1986 Eylül ayında ise, Haberal Eğitim Vakfı kuruldu. Ülkemizin nitelikli yükseköğrenim kurumlarına olan ihtiyacına cevap vermek amacıyla, sağlık alanında çağdaş düzeyde hizmet vermekte olan Türkiye Organ Nakli Yanık ve Tedavi Vakfı ile Haberal Eğitim Vakfı’nın, deneyim ve birikimleriyle mevcut yapının Üniversiter bir yapıya dönüştürülmesi kararlaştırıldı. 13 Ocak 1994 tarihinde Başkent Üniversitesi resmen kuruldu. Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi, Başkent Üniversitesi’nin kuruluşu ile kurulan ilk fakülteleri arasındaki yerini aldı. 2015 yılına günümüze gelindiğinde, Başkent Üniversitesi Hastanesi bir “Transplantasyon” merkezi konumundadır. Bugüne kadar, karaciğer, böbrek, kalp ve kornea nakli alanlarında 2 bin 600’ün üzerinde nakil gerçekleştirilmiştir. Ankara, Adana, Alanya İstanbul, İzmir ve Konya merkezlerinde hizmet veren 10 hastanesi ile birlikte yurdumuzun çeşitli il ve ilçelerinde yer alan 16 diyaliz merkezi bulunmaktadır. Başkent Üniversitesi Hastanelerinde, yılda 1.5 milyonun üzerindeki vatandaşımıza sağlık hizmeti sunulmaktadır. Üniversite, Hastaneler, Diyaliz Merkezleri ve Başkent Grubu bünyesinde 10 bine yakın insan kaynağı görev yapmaktadır.

baskent-2-600
“Vatana hizmet için hafta 7 gün, gün 24 saat çalışanlar, bataklıkta bile gül yetiştirebilirler” sözünü söyleyen Prof. Dr. Mehmet Haberal, ilk günkü heyecanıyla çalışmalarını aralıksız sürdürürken; ülkemiz ile dünya tıp tarihine ve insanlığa değer katacak ilklere de imza atmaya devam etmektedir.

“Uyumsoft ile işbirliğimizi geliştirmeyi planlıyoruz”

e-Fatura, e-Defter gibi e-Dönüşüm süreçlerinde Uyumsoft AŞ ile yaptıkları işbirliğinden memnun olduklarını ifade eden Başkent Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Başkan Yardımcısı Mehmet Altun, “e-Devlet vizyonu kapsamında ticari hayattaki e-Dönüşüm süreçlerinde, Uyumsoft ile başarılı bir çözüm ortaklığı yapıyoruz. e-Fatura ve e-Defterin ardından, yeni gelecek e-Arşiv, KEP gibi süreçlerde de Uyumsoft ile işbirliğimizi geliştirmeyi planlıyoruz” dedi.
Sektöre daima öncülük ve kılavuzluk yapmakta olduklarını kaydeden Mehmet Altun, şunları söyledi: “1987 yılından itibaren, bilişim sektöründe görev yapıyorum. Sağlık bilişimi ve hastane bilişimi konularında, ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübemiz bulunuyor. Başkent Üniversitesi Hastanesi, Başkent Üniversitesi ve diğer kurumlarımız ile, sektöre daima öncülük ve kılavuzluk yapıyoruz. Nitekim, bilişim projelerinin amacına uygun olması ve sonuçlandırılması önemli bir konudur. Çoğu zaman projelerin yarım kaldığına şahit oluruz. İşte bu noktada, zamanın ve kaynakların israf edilmemesi için, sektörümüze gerektiğinde bilgi birikimi ve tecrübemizi aktarmaya devam ediyoruz. e-Devlet vizyonu kapsamında ticari hayatta yeni bir dönem başladı. Teknik altyapısı, deneyimli ekibi ve mevzuatı yakından takip etmesi nedeniyle, bu süreçte Uyumsoft AŞ firmasıyla işbirliği yapmaktayız. Bu işbirliğimizi, önümüzdeki dönemde uygulamaya alınacak yeni e-Dönüşüm projeleri ile geliştireceğiz” şeklinde konuştu.